Porknokkers op de kaart gezet in Suriname
Porknokkers, in Suriname ook wel bekend als zelfstandige goudzoekers, zijn op de kaart gezet. Net als de Surinaamse hoogtegegevens, de uitgegeven mijn- en houtkapconcessies in 1988 en 2009, de beschermde gebieden, het grondgebruik, en vele andere kaartlagen. Met het toevoegen van deze gegevens van Suriname aan het educatieve GIS portaal EduGIS, is het nu mogelijk leuke en interessante relaties te ontdekken. Je kunt bijvoorbeeld zien dat er de afgelopen jaren steeds meer concessies zijn verleend voor houtkap en goud- en bauxietwinning.
Grensconflicten
Wat Suriname ook interessant maakt voor EduGIS is het grensconflict met buurlanden (voormalig Brits) Guyana en Frans Guyana, nu een departement van Frankrijk. Beide landen claimen flinke stukken Surinaams grondgebied. Bij het openen van de kaartlaag ‘Districten in Suriname’ valt meteen op dat Suriname andere landsgrenzen aanhoudt dan OpenStreetmap, de kaart die in EduGIS als basiskaart wordt gebruikt. Suriname houdt namelijk keurig alle geo-informatie bij voor de gebieden die volgens OpenStreetmap – en ook Google en Bing - in het buitenland vallen. Met name met de kaartlagen over grondgebruik is dit goed te zien.
EduGIS
EduGIS is een webomgeving waarmee Nederlandse onderwijsinstanties kosteloos toegang hebben tot geografische datasets (digitale kaarten), een kaartviewer met basis GIS-functionaliteiten en bijpassende lesopdrachten. Met het toevoegen van Surinaamse gegevens kunnen nu ook scholieren in Suriname met behulp van EduGIS leren over onderwerpen dichtbij huis. EduGIS richt zich op het voortgezet onderwijs en kan voor ieder schoolvak, waarin de ruimtelijke component belangrijk is, gebruikt worden. Geodan is verantwoordelijk voor de technische componenten van EduGIS.




